Vraker to veteraner – brutal kamp om landslagsplassene for 2025-26

av Langrenn.com • 27.03.2025
Didrik Tønseth of Norway competes in the Men's Cross Country Skiing 10 km Free Technique interval start during the FIS Cross-Country World Cup on December 10, 2023 in Östersund.
Det nærmer seg landslagsuttak for sesongen 2025-26, der OL i Milano/Cortina er det soleklare høydepunktet. To veteraner vrakes, sju løpere skal allerede være klare for landslaget neste sesong.
Det nærmer seg landslagsuttak for sesongen 2025-26, der OL i Milano/Cortina er det soleklare høydepunktet. To veteraner vrakes, sju løpere skal allerede være klare for landslaget neste sesong.

Tre løpere er på vei ut av landslaget, som i år har bestått av 11 løpere. Og for kommende sesong skal en rekke løpere nå være klare. 

Pål Golberg har lagt opp. Didrik Tønseth har ikke levert på flere år og mister plassen etter inneværende sesong. Det samme skal være tilfellet for Håvard Solås Taugbøl. 

Langrenn.com erfarer at av de gjenværende åtte løperne, er sprinterne Erik Valnes, Even Northug og Ansgar Evensen sikret plass neste vinter. Det samme er distanseløperne Harald Østberg Amundsen, Martin Løwstrøm Nyenget, Simen Hegstad Krüger og Iver Tildheim Andersen.

Det er fortsatt åpent om Johannes Høsflot Klæbo fortsetter i landslaget, men han har i utgangspunktet kontrakt ut OL-sesongen. 

Les mer: Klæbo ut mot ryktene

To trøndere på vei inn

Inn på elitelandslaget kommer etter alle solemerker Andreas Fjorden Ree. 24-åringen fra Støren IL har levert bunnsolid helt fra sesongåpningen på Beitostølen der han sto for årets skrell da han vant 10 kilometer fristil foran hele verdenscupeliten. 

Unggutten imponerer både konkurrentene og kommentatorer, og Hans Christer Holund beskriver ferskingen som «herlig respektløs» etter verdenscupdebuten.

Også Jan Thomas Jenssen skal være på vei inn. 28-åringen fra Hommelvik IL var hårfint unna medalje på skiathlon i VM, og tok tre pallplasser i verdenscupen i vinter.

Dersom Taugbøl ryker ut, slik som det altså ser ut til, blir det en kamp om hans plass. Den vil sannsynligvis stå mellom Matz William Jenssen og førsteårs senior Oskar Opstad Vike. 

Se også: 
Klæbo og Valnes måper: – Vanvittig vinnerskalle

Andre rammer i år

Langrennsekspert Petter Soleng Skinstad trekker fram at det er enda flere usikkerhetsmomenter rundt laguttakene i år enn tidligere. 

– Det som er litt annerledes i år, er at man vet mye mindre om rammevilkårene. Skiforbundet skal jo spare, og vi vet ikke om det betyr at de må kutte i antall løpere på landslagene. De har også lagt ned rekrutt- og juniorlandslagene, så det kan gjøre at det blir enda å tøffere å få plass på regionlagene framover, sier Skinstad til Langrenn.com. 

Se også: 
Jubler over nedleggelsen av rekrutt- og juniorlandslagene: – Bortkastede penger

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Tar sitt andre strake NM-gull etter tidsdrama før start, outsider til topps på guttas fellesstart

    Følger opp fredagens sprint-gull med nytt gull på fellesstarten. I herreklassen er det en outsider som tar seieren under NM i skiskyting på Stiklestad.
    av Langrenn.com
    29.03.2025
  • Martin Løwstrøm Nyenget med suveren NM-dobbel

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.03.2025
  • Heidi Weng overlegen – men dramatisk bak NM-vinneren

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.03.2025
  • Astrid Øyre Slind etter andreplassen: – Feige lag

    av Ingeborg Scheve
    29.03.2025
  • VM-dronninga med ny maktoppvisning i Reistadløpet

    av Ingeborg Scheve
    29.03.2025