Herlig respektløs!

av Ingeborg Scheve • 01.12.2024
Andreas Fjorden Ree (NOR) - FIS world cup cross-country, mass, Ruka (FIN).
Ferskingen fra Støren IL hylles av kommentatorer og konkurrenter etter kanonløp på 20-kilometeren i Ruka søndag formiddag

Ferskingen fra Støren IL hylles av kommentatorer og konkurrenter etter kanonløp på 20-kilometeren i Ruka søndag formiddag

Rekruttkanonen Andreas Fjorden Ree, som gikk sin første verdenscuprunde i utlandet etter at han knuste hele den etablerte eliten på 10 kilometer fristil og ble nummer fire på klassiskrennet på Beitostølen sist helg, har satt seg solid i respekt på sesongens første verdenscuphelg. 

Fjorden Ree var tatt ut til både fredagens klassiskrenn og søndagens 20-kilometer. På fredagens 10-kilometer gikk han inn til 13. plass, men på søndag klinte han til med en kruttsterk femteplass. 

Se også: Trippel norsk i Ruka

24-åringen fra Støren IL var med å prege løpet fra start til mål. Ut på fjerde runde var det Fjorden Ree som ledet. Unggutten, hadde en grei luke på resten av feltet. Han ble riktignok hentet inn relativt raskt, og på poengutdelingen ledet Harald Østberg Amundsen. 

– Det var kaos i starten. Det var mye rart, så prøvde jeg å gå til, men jeg fikk svi for det ganske kjapt. Så derifra var det bare å berge Jeg kjente tidlig at jeg angret det. Men da ble et gått jevnt derifra, og det var ikke så mange som var med inn mot mål, og det var gunstig for min del, sier Fjorden Ree beskjedent til Viaplay etter målgang. 

Unggutten imponerer både konkurrentene og kommentatorer, og Hans Christer Holund beskriver ferskingen som «herlig respektløs» i sin første verdenscuprunde i utlandet. 

– Jeg ga det et kort forsøk i hvert fall. Det ble litt mye på en gang. Jeg angret litt, men det var gøy, sier Fjorden Ree, og legger til: 

– Det ble bra til slutt, jeg er fornøyd. 

Vinneren, Harald Østberg Amundsen hyller stuntet. 

– Andreas er utrolig offensiv, han har guts og tør å gjøre ting. Det er inspirerende. Jeg kjente da han dro til i sprintbakken på fjerde runden at det er motiverende, vi trenger sånne i sporten. Da måtte jeg bare manne meg opp sjæl og prøve å henge på. 

Se også: 
Andreas Fjorden Ree la om treninga: Økte O2-opptaket fra 71 til over 81

Søndagens fellesstart var siste konkurranse under verdenscupåpningen i Ruka. 

Neste helg er det ny runde, der Lillehammer er vertskap. Der kan Norge derfor stille med opp til 12 løpere av hvert kjønn, i tillegg til de tre som har friplass fram til Tour de Ski. Det gjelder Harald Østberg Amundsen som vinner av verdenscupen sammenlagt i vinter, samt Emil Iversen og Silje Theodorsen som sammenlagtvinnere av Skandinavisk Cup i vinter.  

Uttaket til verdenscupen på Lillehammer legges fram mandag ettermiddag. 

Se også:
Alt om ski på TV sesongen 2024-25: Hvilke kanaler sender hva og når?

Alt av startlister, detaljer og resultater finner du i seksjonen «Terminlister & resultater» på Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026

FlerE artikler

  • Hva skjedde med stjerneskuddet fra Skien?

    Vraket fra suksesslaget Team Swix i slutten av april. Nå skal han hjem og bli god igjen.
    av Ingeborg Scheve
    20.05.2026
  • Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    av Langrenn.com
    20.05.2026
  • Enda en svensk storløper velger bort sprint i vår

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.05.2026
  • Hjelp oss å bli bedre – få en måned gratis medlemskap

    av Langrenn.com
    20.05.2026
  • Norsk 24-åring skal få fart på Calle Halfvarsson

    av Ingeborg Scheve
    20.05.2026