JVM i skiskyting: Norge langt fra medalje på åpningsdagen

av Kjell-Erik Kristiansen • 26.02.2025
Norge var ikke i nærheten av medalje då de yngre juniorene – eller ungdommene – startet årets JVM i skiskyting i Östersund. Istedet gikk gullene til Tsjekkia bland damene og Frankrike på herresiden.

Damenes 10 km individuelt ble vunnet av favoeitten Ilona Plechacova fra Tsjekkia til tross for tre bom på standplass. I den yngre juniorklassen får man 45 sekunder i tillegg for hver bom. Likevel var Plechacova suveren og vant med 47 sekunder til italienske Carlotta Gautero som bommet to ganger.

Beste norske ble Martine Skog (bildet) på en 8.plass. Også hun bommet tre skudd og var 1,20 etter vinneren Plechacova, som for øvrig ble nummer to i fjor.
Stine Haarstad skjøt fullt på sine to første skytinger men fikk til slutt to bom och endte på 14.plass. Rennebu-jenta var 44 sekunder bak kollega Martine Skog.
Bjørg Eide startet først av de norske og ble til slutt nummewr 30 med 5 tillegg, mens Sara Tronrud skjøt serien 2+1+2+1. Det gav en 40.plass.

FAVORITTSEIER i damenes ungdomsklasse til Ilona Plechakova fra Tsjekkia. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Fransk herreseier
På herresiden ble den en spennende ventetid for franske Antonin Guy som ledet tidlig. Men på et veldig sent startnummer nærmet polske Grezgorz Galica seg foretruende på sluttrunden. Han kuttet forspranget fra 17 til 4 sekunder, men måtte nøye seg med sølvet.
Fransk også på bronseplass gjennom Leo Carlier som også var under 10 sekunder fra gullet.

Leo Gundersen ble beste norske, også han på en 8.plass. Han skjøt 0+1+1+1 og var 1,41 fra seieren. Tov Røysland fikk en ulykkelig start med 1+2 på de to første skytingene. Totalt ble det 4 bom og en 15.plass. Han var nesten tre og et halvt minutt bak.
Emil Skjellberg sluttet på 23.plass med 5 tillegg mens Andreas Haug hadde en svart dag på standplass og fikk hele 8 tillegg. Da måtte han nøye seg med en 28.plass.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Kan Norges juniorer følge opp i VM i Östersund?

    En strålende avslutning for Norge i skiskytter-VM i Lenzerheide. På onsdag starter junior-VM i Östersund. Hele 18 konkurranser på ei drøy uke. Kan Norges kommende stjerner følge opp suksessen fra seniorenes mesterskap?
    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.02.2025
  • Sverige har tatt ut laget til VM-sprinten: Proppfullt av medaljekandidater 

    av Langrenn.com
    25.02.2025
  • Kaoset på VM i Trondheim: Sverige rømmer, hånes av Norge

    av Ingeborg Scheve
    25.02.2025
  • Disse skal utfordre Norge i VM i Trondheim

    av Ingeborg Scheve
    25.02.2025
  • Skivalg til langløp: – Dette er den beste skien for nesten alle

    av Ingeborg Scheve
    25.02.2025