Verdenscupsensasjonen knuste alle i Holmenkollen

av Ingeborg Scheve • 17.10.2024
Mattis Stenshagen testerenn Holmenkollen 2024
28-åringen som slo igjennom for alvor i verdenscupen i vinter, klinte til på torsdagens testrenn i Holmenkollen.

28-åringen som slo igjennom for alvor i verdenscupen i vinter, klinte til på torsdagens testrenn i Holmenkollen.

I vinter satte han seg for alvor i respekt på øverste nivå: Etter at Mattis Stenshagen sikret seg friplass til verdenscupen fra midten av januar, tok han to pallplasser, tre topp-10 og to topp-15 plasseringer. Nå er det VM som er målet for 28-åringen fra privatlaget Team Swix, og resultatene fra torsdagens testrenn i Holmenkollen tyder på at han er i rute til sesongåpningen om en måned. Der vant han med 20 sekunders margin. 

– Det er moro å kjenne litt på konkurranseintensitet igjen. Det er alltid knallhardt de første gangene, så det er godt at det svarer ganske bra. Det er jo bare en måned til vi begynner å gå skirenn, så da er det greit at det ikke er for mange justeringer som må gjøres, sier Stenshagen beskjedent etter den solide seieren.

Nå ser han fram til sesongen, der ambisjonen er å gå seg inn i VM-troppen. 

– Jeg gleder meg. Jeg føler at jeg har mer å gå med i år, og lærte mye av fjorårssesongen. Nå skal jeg sette den lærdommen ut i praksis så får vi se om det blir noe ut av det.

Se også:
Avslører VM-planen: Like enkel som den er vanskelig

Det er heller ingen tvil om at Stenshagens testrenn gjorde inntrykk på konkurrentene.  

– Mattis gikk ekstremt fort på ski i dag. Hvis han gjør dette på snø, så er veldig få i verden som kan slå han, sier Gjøran Tefre. 

29-åringen fra Team Aker Dæhlie, som er regjerende norgesmester på distansen, måtte se seg slått med ett minutt og 15 sekunder.

Suveren laginnsats
Henrik Dønnestad, vinterens andre store verdenscupsensasjon og Stenshagens teamkollega fra og med i år, sikret seg den siste pallplassen i det prestisjetunge testrennet. Mellom dem kom Eirik Mysen, som gikk ut av Team Swix i våres og inn i Team Bygdø. 

Det var totalt sett en grei arbeidsdag for gutta fra Team Swix, som hadde fem mann blant de åtte beste: David Thorvik ble nummer fire, Jonas Vika nummer fem og Sondre Ramse nummer åtte. 

Les også: Henter inn tre VM-aktuelle toppløpere til privatlag

Topp 3 menn
1. Mattis Stenshagen, Follebu Skiklubb/Team Swix, 27:16
2. Erik Mysen, Oseberg Skilag/Team Bygdø. 27:36
3. Henrik Dønnestad, Gulset IF/Team Swix, 27:47

I dameklassen var det Emma Kirkeberg Mørk fra Team Aker Dæhlie som vant testrennet i Holmenkollen.. Hun var tre og et halvt minutt foran neste løper. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Nå er det alvor: Elitelandslagets heteste par har flyttet sammen

    by Ingeborg Scheve
    30.12.2025

FlerE artikler

  • Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting 

    EM i skiskyting på Sjusjøen er siste generalprøve for OL-uttatte løpere, Norgescup i langrenn med U23-NM og VM uttak for både U23 og junior, samt dobbelthelg Ski Classics. Her er alt av program, TV-tider og detaljer.
    av Langrenn.com
    28.01.2026
  • Den store skitesten 2025/2026 – Felleski

    av Langrenn.com
    28.01.2026
  • Madshus stanser produksjonen, permitterer ansatte på ubestemt tid

    av Langrenn.com
    28.01.2026
  • Myhlback: – Nordmenn er litt dumme i hodet

    av Ingeborg Scheve
    27.01.2026
  • Heggen om OL-vrakingen: – Det ble litt mye

    av Ingeborg Scheve
    27.01.2026