Skistjernen røper: – Vurderte om jeg skulle å ta en flaske gin eller spise piller

av Ingeborg Scheve • 15.10.2024
Krista Parmakoski (FIN) - FIS world cup cross-country, training, Davos 2022
Nå åpner 33-åringen opp om den blytunge tida, om årevis med angst og uro, interne stridigheter i landslaget, mobbing og utfrysing.

Nå åpner 33-åringen opp om den blytunge tida, om årevis med angst og uro, interne stridigheter i landslaget, mobbing og utfrysing.

Det siste året har verdenscupveteranen vært igjennom samlivsbrudd og skilsmisse, dødsfall, angstanfall og elendig klima innad i landslaget.

Nå avslører Krista Pärmäkoski at hun var så langt nede at hun vurderte piller og alkohol, om lurte på om hun ville orke å gå videre. 

– Livet var et helvete. Da jeg fikk et panikkanfall, lurte jeg på hvor mye medisin jeg turte å ta. Jeg var så langt nede at jeg spurte meg om hvordan jeg skulle orke. Selv om jeg visste at jeg er sterk, var det skremmende å oppdage at jeg vurderte om jeg skulle ta en flaske gin eller spise piller, sier Pärmäkoski til YLE.fi

Pärmäkoski er en av de største stjernene i finsk langrenn på 2000-tallet. Hun står med fem OL-medaljer og sju VM-medaljer så langt i karrieren. Nå har hun bestemt seg for å fortsette minst gjennom VM i Trondheim og OL i Milano 2026. Men det var ikke gitt at hun skulle lande på det. 

Før helga slapp Pärmäkoski selvbiografien «Avoin», som på norsk kan oversettes med «Åpne», skrevet av forfatter Laura Arffman. 

I boka forteller Pärmäkoski om årevis med angst og uro, interne stridigheter i landslaget, mobbing og utfrysing. Tidvis klarte hun ikke å spise, men overlevde på godteri.

Les også: På randen av selvmord etter OL-suksess

Saken fortsetter under

Krista Pärmäkoski har bestemt seg for å satse videre. Det var ikke gitt. Foto: Nordic Focus

Mobbing og utfrysing
Innad i laget var det anstrengt stemning, både under oppkjøring og i konkurransesesongen.

Verst var det rundt laguttak. 

Det har Pärmäkoski fått merke helt siden VM i Oslo i 2011. Som 20-åring og i sitt første mesterskap ble hun tatt ut til å gå teamsprinten sammen med Aino-Kaisa Saarinen.

Den 11 år eldre veteranen gjorde det klinkende klart for ungjenta at hun var misfornøyd med makkeren. Da Pärmäkoski spurte Saarinen om tips og råd før start, svarte hun syrlig at «husk at jeg aldri har blitt dårligere enn nummer to». Etter løpet, der de altså tok sølv, stakk Saarinen til skogs og forlangte at den sjenerte ferskingen tok seg av media. 

Men under sesongoppkjøringen i 2019 toppet det seg. På treningssamlingen i Val Senales, følte hun seg regelrett uønsket i laget, ikke minst ved matbordet. Hun grudde seg til de felles måltidene, og opplevde at hennes nærvær ikke var ønsket. 

Konkurransen innad i troppen er så beinhard at lagvenninner regelrett blir fiender. Pärmäkoski forteller at forholdet mellom henne og Kerttu Niskanen, som hadde vært gode venner på videregående, nå har surnet fullstendig. 

Saken fortsetter under

Krista Parmakoski (FIN), Kerttu Niskanen (FIN), (l-r) - FIS nordic world ski championships cross-country, skiathlon women, Planica (2023).
Krista Pärmäkoski og Kerttu Niskanen etter skiathlon under VM i Planica 2023. Foto: Nordic Focus

Dårlig stemning i det finske landslaget er ikke noe nytt. 

Men en medvirkende årsak til den dårlige stemningen i laget under oppkjøringen i 2019, var at Pärmäkoski et halvt år tidligere hadde antydet at hun ønsket å satse på utsiden av landslaget. Hovedgrunnen til at hun ønsket det, var hvordan hennes tidligere trener Matti Haavisto hadde blitt behandlet av forbundet. Han ble sparket etter bare ett år som hovedtrener. 

Se også: Klæbo med knusende kritikk mot Skiforbundet

Skred av selvbiografier
Pärmäkoski er en av en rekke langrennsstjerner som har gitt ut selvbiografier de siste par åra. Høsten 2022 lanserte Therese Johaug sin selvbiografi «Therese Johaug – hele historien». 

I fjor kom Charlotte Kalla med boka «Skam den som ger sig». I år slapp Ebba Andersson sin selvbiografi «Från OS-storm til VM-guld»., også hun kom med avsløringer om skamfølelse og  interne stridigheter i forbundet. 

Se også:
VM-dronninga åpner opp: – Jeg kjente på skam

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    Håvard Sandstad Eidsmo (bildet) vant den tunge langdistansen på O-festivalen i Trondheim i helgen. Det ga en plass på den norske laget til verdenscupens neste runde i Tsjekkia i begynnelsen av august. Alle løpene kan du se direkte og eksklusivt her på langrenn.com.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Påmeldingen til Ring Frei 2026 er åpen

    av Leandro Lutz
    24.06.2026
  • – Hele kulturen er bedre i Norge

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026