Nå må du betale for å se Johaug på TV

av Ingeborg Scheve • 28.11.2024
Therese Johaug of Norway competes in the women’s 10 km classic technique interval start during Beitosprinten 2024 on November 23, 2024 in Beitostølen.
I vinter må du betale mer for å se verdenscupen i langrenn, inkludert verdenscupåpningen i Ruka denne helga.

I vinter må du betale mer for å se verdenscupen i langrenn, inkludert verdenscupåpningen i Ruka denne helga.

Viaplay, som har hatt rettighetene til verdenscupen i langrenn de siste åra, legger nå flere av rennhelgene bak betalingsmur. Det gjelder blant annet verdenscupåpningen i Ruka i Finland, som starter fredag 29. november. 

På programmet for åpningshelga i Finland står 10 kilometer klassisk med individuell start på fredag, klassisk sprint på lørdag og 20 kilometer fristil med fellesstart på søndag. 

Norge stiller med 24 utøvere, inkludert Beito-helgas store skrell Andreas Fjorden Ree og Therese Johaug som går verdenscuprenn for første gang på to år. Se alt om Norges tropp, program og detaljer for verdenscupåpningen i Ruka HER.

Konkurransene sendes på Viaply og Viaplay Sport, men altså bak betalingsmur. 

Se også:
Alt om ski på TV sesongen 2024-25: Hvilke kanaler sender hva og når?

Viaplay: – Det blir enklere
Da Viaplay overtok rettighetene til verdenscupen i 2019, lovet konsernet at de skulle sende vintersport åpent på lineært TV. Til nå har de bare delvis holdt løftet, noe som også har skapt frustrasjon for TV-seerne.  

– Vi jobber kontinuerlig med å optimalisere utspillingen av innholdet vårt på ulike flater, og denne sesongen gjør vi noen justeringer for visning av enkelte sportsrettigheter, deriblant Tour de Ski, vår del av hoppuka og enkelte langrennshelger. Dette gjør vi for å kunne ta enda bedre vare på sportsrettighetene våre, skriver CEO i Viaplay Norge, Kenneth Andresen til Nettavisen.

Han mener grepet vil gjøre det mer oversiktlig og forutsigbart for TV-seerne: 

– For publikum blir det også enklere at alt innhold finnes på ett sted og at det er presentert på en oversiktlig og god måte. Så vil store deler av vintersporten denne sesongen, også Ruka, spilles ut på en kombinasjon av våre kanaler, V Sport-kanalene, TV3 og Viaplay, men skal man se absolutt alt så er det Viaplay som nå er stedet, sier Andersen. 

Kanal-slalåm
Etter verdenscupåpningen i Ruka går den neste runden i verdenscupen i langrenn på Lillehammer fra 6. til 8. desember. Der er det TV2 og TV2 Play som har rettighetene til å sende konkurransene på TV. 

Når verdenscupen flytter seg til Davos i Sveits for helga 13. til 15. desember, skal rennene ifølge Andersen i Viaplay også sendes lineært på TV3. Tour de Ski går derimot bak betalingsmur. Utover vinteren vil det også variere om verdenscuprennene sendes åpent eller bak betalingsmur. 

Når det gjelder VM i Trondheim er det NRK og TV2 som deler rettighetene. NRK sender alle konkurransene og premieseremoniene, mens TV2 har kveldsstudio under mesterskapet, som arrangeres fra 26. februar til 9. mars, 2025.

Se også: 
Slik blir VM og verdenscupen i langrenn 2024/25

Alt av startlister, detaljer og resultater finner du i seksjonen «Terminlister & resultater» på Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Tar grep etter Sivert Bakkens dødsfall

    Det er snart et halvt år siden skiskytteren Sivert Guttorm Bakken ble funnet død under et høydeopphold i Italia. Nå tar Olympiatoppen grep.
    av Langrenn.com
    08.06.2026
  • Droppet landslagets opplegg for spektakulært frieri

    av Ingeborg Scheve
    07.06.2026
  • Herjer med konkurrentene i «feil» idrett: – En av de beste løpsdagene i mitt liv

    av Ingeborg Scheve
    07.06.2026
  • Overtar ski-Norges vanskeligste jobb

    av Langrenn.com
    07.06.2026
  • Vraket til VM – slo hele den svenske eliten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.06.2026