Nå får Fossesholm fasiten: – Jeg grugleder meg 

av Ingeborg Scheve • 07.10.2024
Helene Marie Fossesholm ble nummer tre sammenlagt i Toppidrettsveka 2024
For Helene Marie Fossesholm er det én dag i november som vil avgjøre hele sesongen. Den ser hun fram til like mye som hun gruer seg.

For Helene Marie Fossesholm er det én dag i november som vil avgjøre hele sesongen. Den ser hun fram til like mye som hun gruer seg.

Helene Marie Fossesholm opplevde alle utøveres mareritt da hun skadet seg under en fotballkamp med sponsorer i starten av september.

Kneskåla kom ut av ledd, og hele sesongen kan henge i en tynn tråd. 

I beste fall slipper hun unna med seks uker på krykker. Men i verste fall må hun operere. Svaret får hun på neste kontroll. Den er i starten av november. 

– Jeg grugleder meg, for jeg har jo lyst til å få et positivt svar. Men samtidig er det godt å få et svar også, sier Fossesholm til NRK

Svaret vil langt på vei avgjøre sesongen. Blir det operasjon, ryker sesongen. Hvis hun slipper, har hun håp om å innfri det hårete målet. 

– Trondheim er et mål for meg, men akkurat nå må jeg tenke litt kortsiktig. Hvis jeg skal tenke for mye på det, blir det veldig slitsomt, sier Fossesholm. 

Les mer: 
Frykter hun må operere: – Da ryker hele sesongen

Uansett utfall av kontrollen i starten av november, er det alternativ trening som er hverdagen til Fossesholm i overskuelig framtid. 

Den første tida handlet det om en halvtime på sykkel bortimot uten motstand, og noen enkle øvelser for å opprettholde bevegeligheten i kneet.

Og hun har en støtteskinne rundt kneet som skal sitte på hele døgnet, unntatt når hun dusjer.

Nå har Fossesholm funnet fram til flere relevante alternative økter, blant annet sittende foran stakemaskinen. Og hun nyter alt det hun faktisk kan gjennomføre, i stedet for å stresse med det hun ikke kan får gjort. 

På vei mot comeback
Etter flere trøblete sesonger ble Fossesholm vraket fra landslaget i april. Det ble en mulighet til å få en real omstart. 

23-åringen satte sammen sitt eget støtteapparat, gikk tilbake til pappa Øivind Fossesholm som trener, og noen måneder senere så Fossesholm endelig ut til å være på vei mot comeback. I løpet av et par uker i august var Eiker-jenta på pallen flere ganger enn på de siste tre sesongene. 

Fossesholm sprudlet da hun pratet med Langrenn.com etter tredjeplass sammenlagt i Toppidrettsveka. 


Les mer: 
Landslagsvrakingen ble vendepunktet

Helene Marie Fossesholm 12K TIV 2024 Amanda-Sotberg
Helene Marie Fossesholm tok tredjeplassen sammenlagt i Toppidrettsveka 2024 Foto: Amanda Sotberg

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-profilen vraket, legger opp tvert

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • Sender bekymringsmelding: Frykter OL-stjernen er tapt

    Tok gull og bronse i OL, og leverte karrierens beste sesong. Så sjokkerte han alle med å signere proffkontrakt med et Tour de France-lag. Nå frykter rivalen at de aldri møtes på snø igjen.
    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Slo tilbake direkte og vant sprinten i Skara

    av Kjell-Erik Kristiansen
    30.05.2026
  • OL-helten rett inn i toppstilling

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Birken endrer sekkekravet – over 30 år siden sist

    av Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • Smell for Klæbo og Iversen: Fikk flere tusen kroner i bot av landslaget

    av Ingeborg Scheve
    29.05.2026