Gjett hvem som var først i løypa

av Ingeborg Scheve • 27.10.2024
Klæbo - Livigno 2024 Foto Livigno Magic
Denne helga åpnet tidligsnøløypa i Livigno, og første mann i løypa? Johannes Høsflot Klæbo. Neste? Petter Northug.

Denne helga åpnet tidligsnøløypa i Livigno, og første mann i løypa? Johannes Høsflot Klæbo. Neste? Petter Northug.

Lørdag åpnet de første snøløypene på 1816 meters høyde i Livigno i Nord-Italia. Og førstemann ut i løypa var ingen annen enn Johannes Høsflot Klæbo. 

Superstjernen var på plass allerede før klokka 0800 lørdag morgen for å sørge for å få maks ut av dagen. 

Det gikk selvsagt ikke upåaktet hen: Det var etter hvert mange som troppet opp for å få se langrennshelten trene på nært hold. Og Klæbo tok seg også tid til å posere på bilder med noen av fansen. 

Kommende sesong blir ekstra viktig for Klæbo. Superstjernen, som nylig fylte 28 år, har allerede har fem OL-gull og ni VM-gull. Men han fortsatt noen hull i CV’en: Blant annet mangler han gull på femmila. På femmila i VM i 2021 ble han som kjent disket, og på femmila i Planica i 2023 ble han knepent slått av Pål Golberg. Det er han sugen på å gjøre noe med, og VM på hjemmebane i Trondheim er første mulighet. 

Se også: 
Klæbo: Stiller til start for å vinne alt i VM

Til tross for litt forsinket åpning grunnet varmt vær den siste tida, meldes det om strøkne forhold i Livigno, som også i år venter en rekke prominente utøvere til anlegget. Den italienske langrennsdestinasjonen har blitt en favoritt blant landslagsløpere og eliteutøvere fra hele verden. 

Mandag kommer blant annet Petter Northug. Superveteranen, som trener mot comeback til VM i Trondheim, skal trene med Klæbo og lokale utøvere fra Livigno Ski Club klokka 17.00. 

Både Klæbo og Northug har lagt sitt siste høydeopphold før sesongstart til nettopp Livigno. Deretter venter den nasjonale sesongåpningen på Beitostølen for dem begge.

Se også: 
Northug går sesongåpningen på Beitostølen: – Skal lage et helvete!

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026

FlerE artikler

  • De fikk Lægreid til å bomme

    Han bommer jo nesten aldri. I skiskyting er han den beste. Men her er gjengen som fikk Sturla Holm Lægreid til å bomme. Faktisk mer enn alle de andre.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • Norsk trenerlegende tar på seg tidenes snuoperasjon

    av Ingeborg Scheve
    14.05.2026
  • Bjørndalen kan bli IBU-president, russerne jubler

    av Ingeborg Scheve
    14.05.2026
  • Knotten bryter tausheten om landslagsreturen

    av Ingeborg Scheve
    14.05.2026
  • Gleden forsvant med dødsfallet – nå tar han pause

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026