Frykter hele sesongstarten ryker

av Ingeborg Scheve • 29.10.2024
Frida Karlsson
Fredag kom den nedslående beskjeden: Må trene alternativt i ukevis framover. Nå frykter 25-åringen at hele sesongstarten ryker.

Fredag kom den nedslående beskjeden: Må trene alternativt i ukevis framover. Nå frykter 25-åringen at hele sesongstarten ryker.

Det startet med en overbelastning i venstre fot i sommer. Så forplantet skaden seg til lysken. Før helgen fikk 25-åringen den nedslående beskjeden: Nå må hun trekke kraftig i håndbrekket like før sesongstarten. 

Frida Karlsson tvinges til å snu opp-ned på hele sesongoppkjøringen. Mens resten av landslaget nå reiser på samling for å gå seg inn på ski i høyden i Alpene, har Karlsson reist til høyden på Tenerife. Der er det utelukkende sykkel og alternativ trening som står på programmet. Hun vet ikke når hun kan forvente å gjenoppta normal langrennstrening. 

Se også: – Kroppen svarte ikke som jeg ville

Fredag hadde Karlsson fortsatt et lite håp om at hun kanskje kunne rekke den nasjonale sesongåpningen i Bruksvallarna 22. til 24. november. Nå ryker etter alle solemerker den rennhelga. 

– Det kjennes for tidlig, det må jeg si, sier Karlssons trener Per Nilsson til Expressen

Han vet heller ikke om Karlsson får gått noen verdenscuprenn på denne sida av årsskiftet.

– Jeg vet faktisk ikke. Det kan gå, men det er ikke noe vi har som et hovedmål, sier Nilsson.

Håper å redde VM
Landslagssjef Anders Byström er imidlertid ikke bekymret, selv om han i praksis har avskrevet Karlsson til verdenscupåpningen. 

– Vi vet jo hvor hun står, og at det kommer til å bli tøft å få henne dit så tidlig etter det som har hendt, sier han, og fortsetter: 

– Men for Frida er det egentlig ikke noe stress. For VMs skyld gjør det ingenting om hun venter til etter jul med å gå verdenscup, selv om det ikke er optimalt. 

Håpet er at tiltakene nå skal redde VM for den svenske skistjernen. 

Karlsson er ansett som en av de sterkeste utfordrerne til Therese Johaug, ikke minst på femmila som damene skal gå for første gang i mesterskapssammenheng under vinterens VM i Trondheim. 

Johaug: – Det er bare trist
Johaug selv reagerte med forferdelse da hun hørte at rivalen – en av de få som faktisk har slått den norske langrennsdronninga – er skadet i sesongstarten. 

– Nei! Gud nei, sa Johaug da hun fikk beskjeden om Karlsson skade. 

– Det her er veldig leit å høre. Det er ikke noe kult å rammes av noe slikt akkurat i denne tida, bare en måned før sesongstart. Du vil jo optimere all trening, sier hun. 

At en konkurrent har et problem, er vel strengt tatt positivt for deg. Men du opplever det ikke sånn?
– Det er bare trist. Mitt største ønske er at alle mine konkurrenter får forberedt seg på beste måte. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • 1

    Holund: – Dessverre, Emil 

    by Ingeborg Scheve
    08.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026

FlerE artikler

  • Fikk blankt OL-nei og startnekt i turrenn: – Ren kynisme

    Først avviste CAS Bolshunov på stedet – uten høring. Så ble han strøket fra turrenn der han hadde meldt seg på som kazakhstaner. Nå er russerne forbannet, langer ut mot systemet.
    av Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • Petter Northug blir disket fra pallen

    av Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • Slår til i sprengkulda – tar sesongens første seier

    av Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • Berger seieren på hjemmebane etter treveis thriller mot ungjentene

    av Langrenn.com
    30.01.2026
  • Feilfri og lynrask – viser kalasform før OL

    av Ingeborg Scheve
    30.01.2026