Massiv bekymring for at Skarverennet ryker
Skarverennet 2025 skal etter planen gå lørdag 26. april. Det populære turrennet trekker både verdenscupløpere og mosjonister, og anses av mange som den endelige sesongfinalen.
Men lite snø og full vår i lavlandet skaper bekymring for skiforholdene i den 38 kilometer lange traseen fra Finse til Ustaoset. Nå er det enormt trykk på rennkontoret. Men rennleder Jarle Uthus kan imidlertid forsikre om at det ikke er noe å bekymre seg for.
– 1000 meter over havet er det full vinter, og det er bra med snø. Så det blir skirenn, det er det ingenting å lure på, sier han til NRK.
Avlyst fire ganger på åtte år
De siste åtte åra har Skarverennet vært avlyst fire ganger. I 2018 ble rennet avlyst på grunn av uvær. Det skulle vært Marit Bjørgens avskjedsrenn og Therese Johaugs første konkurranse på 18 måneder etter dopingutestengelsen.
I 2020 og 2021 satte nedstenging og smitteverntiltak i forbindelse med pandemien en stopper for det populære turrennet.
I fjor hadde Skarverennet 50-års jubileum. Men jubileumsfesten ble det altså lite av. Kort tid etter start gjorde storm, snø og tåke at arrangøren måtte avbryte rennet og hente ned deltakerne fra løypa.
Etter avlysningen tok en gruppe eliteløpere regien for å kjøre et «nød-skarverenn» i skiløypene på Geilo, der flere hundre deltok og Pål Golberg vant etter en thriller til streken.
Se også: Stjernespekket thrilleroppgjør i Nød-Skarverennet
Blant tidligere vinnere i Skarverennet er Elin Nilsen som har vunnet 13 ganger, Therese Johaug som har 11 seiere, og Marit Bjørgen som har fem seiere. På herresida har blant annet Ole Einar Bjørndalen, Petter Northug, Pål Golberg og Simen Hegstad Krüger vunnet.
Varmeste vinter siden 1793
Selv om det er tilstrekkelig snø til å gjennomføre årets utgave av Skareverennet som planlagt, er det varmere enn normalt også i høyfjellet. Ifølge rennleder Uthus er årets vinter den varmeste på over 200 år.
– Sist gang (det var så mildt som i år) var vel i 1793, men jeg har ikke opplevd det så mildt, for så gammel er jeg ikke, sier han.
Den varme vinteren skaper trøbbel for flere arrangører. På Stiklestad, der det skal kjøres NM i skiskyting i helga, jobber nå store styrker med frivillige på spreng for å frakte snø fra omliggende fjellområder for sikre mesterskapet på Blommen.
Les mer: Desperat innsats for å redde NM, frakter snø fra fjellet