Dropper NM, gjør comeback i Ski Classics

Astrid Øyre Slind vraker NM del to til fordel for comeback i Ski Classics, og for å utfordre Ebba Andersson og Stina Nilsson.

Tirsdag morgen kunne Langrenn.com melde at den svenske VM-dronninga Ebba Andersson går Reistadløpet i Nord-Norge denne helga. Nå er det klart at Astrid Øyre Slind gjør comeback i Ski Classics og går den krevende femmila i Troms. 

Hun dropper tremila i NM del to på Hovden kommende helg. I stedet skal hun gå langløp i Troms. Det bekrefter trener og teamsjef Chris Jespersen i Team Aker Dæhlie. 

– Astrid kommer til å gå Reistadløpet, sier han.  

Se også: Historisk mestermøte i Ski Classics til helga

Duket for mestermøte

I Reistadløpet møter Øyre Slind både VM-dronninga som slo henne på samtlige øvelser under VM på hjemmebane i Trondheim, og vinterens stjerneskudd i Ski Classics: Ebba Andersson og Stina Nilsson.

Alle tre er i sitt livs beste form. 

Øyre Slind vant Reistadløpet i fjor og i 2023. Andersson vant i 2022. 

Nilsson har aldri gått løpet. Hun debuterte i Ski Classics i desember, men kommer til rennhelga i Troms med tre prestisjeseiere på rappen: Først vant Nilsson Vasaloppet, deretter Birken, og i helga også Marcialonga Bodø. 

Se også:
Måper over Stina Nilsson: Dobbeltseieren ingen så komme

Comeback i langløp

For Øyre Slind blir helgas renn hennes første i Ski Classics denne sesongen. 36-åringen fra Team Aker Dæhlie har denne vinteren prioritert verdenscupen, VM og tradisjonelt allround langrenn. 

Sist Øyre Slind gikk Ski Classics var dobbelthelga i Troms i fjor. I tillegg til seieren i Reistadløpet, ble hun nummer to i Summit 2 Senja. Det var for øvrig de eneste Ski Classics-rennene hun gikk i fjor. 

I år skal hun imidlertid ikke gå begge løpene. Årsaken er totalpåkjenningen. 

– I fjor gikk Astrid begge rennene og pådro seg en skade hun fikk slite med ganske lenge. Så det blir bare ett løp i år, sier Jespersen, og legger til: 

– På søndag kommer hun til å sitte i bilen med meg og lange drikke til resten av laget. 

Med eller uten feste? 

Så langt har Øyre Slind valgt å gå med feste i Reistadløpet. Om hun skal prøve seg uten feste i år, er fortsatt ikke avgjort. 

– I utgangspunktet skal hun gå med feste. Men det kommer an på om det vil være mulig å smøre skiene slik at hun har gode ski hele veien. Føret vil jo variere mye i starten og oppe på fjellet, sier Jespersen. 

Dessuten har Øyre Slind et annet problem: Hennes beste skipar er i den norske smøretraileren. 

– De skiene er det VM-slip på, og derfor får hun dem ikke ut av smøretraileren. Så nå er det fullt fokus på å finne gode ski fra B-parken, og der vet vi at det er store forskjeller på skiparene. Det blir helt klart et ekstra spenningsmoment, sier Jespersen. 

Ikke sikkert det er mulig

Til nå er det ingen damer som har vunnet Reistadløpet på blanke ski. Da Johan Hoel vant løpet på blanke ski i fjor, var det første gang i herreklassen. Teamsjefen i Aker Dæhlie er usikker på om det er mulig for damene. 

– Jeg tror det skal mye til før vi får en damevinner uten festesmøring, så lenge det er mulig å smøre skiene godt, sier Jespersen. 

Stina Nilsson sier hun er fristet til å prøve seg på blanke ski, men avventer til renndagen før hun bestemmer seg. Da Langrenn.com pratet med henne etter Birkebeinerrennet, helte hun imidlertid mot å gå med feste. 

Starten på Reistadløpet går klokka 10:00 for menn og klokka 10:05 for kvinner på lørdag 29. mars. Løpet sendes direkte på SC Play og NRK.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • – Jeg lider virkelig med henne

    Så dramaet på kloss hold: Et øyeblikk kjempet Lou Jeanmonnot om seier, i neste lå hun i snøen foran henne. 24-åringen kjenner klumpen i halsen idet hun ser verdenscupdrømmen knuses.
    av Ingeborg Scheve
    23.03.2025
  • Svensken vinner avskjedsfesten til brødrene Bø i Holmenkollen: – Det kommer jeg alltid til å huske

    av Ingeborg Scheve
    23.03.2025
  • Norge dominerte stafettene i juniorlandskampen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.03.2025
  • Umulig å riste av seg Klæbo – seier nr 98

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.03.2025
  • 19-åringen fra Harestua IL ydmyker senioreliten igjen

    av Ingeborg Scheve
    23.03.2025